Kiedy potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki a rodzina i przyjaciele nie mogą pomóc, warto poznać ofertę firm pożyczkowych. Pomogą one błyskawicznie podreperować domowy budżet, przelewając wskazaną kwotę na rachunek bankowy nawet w ciągu doby. Jednak zaciągnięcie szybkiej pożyczki czy kredytu, wiąże się z tym, że sprawdzana jest zdolność kredytowa i wiarygodność przyszłego pożyczkobiorcy. Najczęściej parabanki do weryfikacji wykorzystują BIK. Co to oznacza i dlaczego historia BIK jest tak ważna?
Czym jest BIK?
BIK jest instytucją państwową. Jego pełna nazwa brzmi Biuro Informacji Krajowej. Jest ono uprawnione do zbierania i archiwizowania danych o spłacanych przez konsumenta zobowiązaniach, zaległościach i pożyczkach. Informacje te udostępniane są bankom, SKOK-om i firmom pożyczkowym. Na ich podstawie mogą one ocenić czy potencjalny klient jest godny zaufania, w terminie spłaca swoje zadłużenia i nie uchyla się od nich. Jeśli historia w BIK jest dobra, to bank. Parabank chętniej udzieli pożyczki, ponieważ ryzyko braku jej spłaty będzie mniejsze.
Zobacz najważniejsze informacje o spłacie chwilówek.
Dlaczego historia kredytowa jest tak ważna?
Na podstawie danych zgromadzonych w BIK bank lub firma pożyczkowa ocenia zdolność konsumenta do terminowej spłaty zadłużenia. Jeśli w historii zostały odnotowane nieregularne spłaty lub znaczne opóźnienia w regulowaniu rat, to bank ma prawo mieć obawy co do rzetelności klienta. W efekcie może nie przyznać pożyczki w ogóle, zmniejszyć jej wysokość, przyznać kredyt na okres krótszy niż wnioskowany, obarczyć klienta wysoką prowizją, zażądać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które będzie zabezpieczać na wypadek zaprzestania spłacania rat. Warto wspomnieć, że banki i parabanki mają wątpliwości nie tylko co do nierzetelnych dłużników, ale także do osób, które nie mają żadnej historii kredytowej w BIK. Z racji tego, że nie korzystały one z żadnych produktów finansowych, niemożliwe jest ocenienie ich wiarygodności pod tym kątem. Chcąc budować historię kredytową, warto korzystać z karty kredytowej z zachowaniem terminów jej spłacania, skorzystać z ofert zakupu na raty bez oprocentowania i regularnie je spłacać, korzystać z karty debetowej.
Warto pamiętać, że również parabanki weryfikują pożyczkobiorców, sprawdź jakie są na to sposoby.
Jakie dane sprawdza bank w BIK?
Z danych BIK zawsze korzystają banki przy weryfikacji klienta. Firmy pożyczkowe po informacje zgromadzone w Biurze Informacji Krajowej, sięgają zazwyczaj, jeśli kwota szybkiej pożyczki jest wyższa n. powyżej 1500 zł. Przy niższych kwotach pożyczki udzielane są najczęściej bez BIK, dlatego mogą starać się o nie również osoby negatywną historią kredytową.
W BIK banki i inne instytucje pożyczkowe mogą wygenerować raport na temat aktualnych i przeszłych zobowiązań finansowych. Raport zawiera ocenę punktową. Obejmuje nie tylko negatywne wpisy dotyczące opóźnień w spłacie, ale i pozytywne informacje. Do swojej historii kredytowej w BIK ma każda osoba. Można ją sprawdzić do 12 razy w roku. Warto to zrobić, jeśli stara się o większy kredyt.
Najnowsze komentarze