pożyczka prywatna
Pożyczka

Jakie są zasady udzielania pożyczek prywatnych?

Pożyczki prywatne pozwalają pożyczać pieniądze od znajomych, rodziny czy prywatnych inwestorów. Są one wygodnym rozwiązaniem, z którego chętnie korzysta wiele osób. Ich popularność wynika z atrakcyjnych warunków zaciągania długu. Jakie są warunki i zasady pożyczek prywatnych?

Czym jest pożyczka prywatna?

Pożyczki prywatne są wsparciem finansowym, które można otrzymać bez udziału banku czy firmy pożyczkowej. Udzielane są przez osoby prywatne, fizyczne lub firmy. Jednak firmy udzielające pożyczek prywatnych nie mogą reprezentować żadnej instytucji finansowej czy urzędu.

Jeśli chcesz zaciągnąć zobowiązanie sprawdź artykuł, Przemyślane pożyczanie, na przykładzie pożyczek krótkoterminowych.

Na jakich warunkach udzielane są pożyczki prywatne?

Wiele osób rynek pożyczek prywatnych uważa za Dziki Zachód. Tak, jednak nie jest. Tego typu wsparcie finansowe musi być udzielane zgodnie z przepisami zapisanymi w Kodeksie Cywilnym. Reguluje on m.in. kwestie sporządzenia umowy oraz mówi o definicji pożyczki prywatnej. W zakresie pozostałych warunków prawo daje pełną swobodę. Oznacza to, że wszelkie zasady ustala między sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Na etapie negocjacji ustala się więc:

  • wysokość oprocentowania,
  • formę
  • czas spłaty,
  • ilość lat,
  • wysokość odsetek karnych w przypadku braku spłaty,
  • zabezpieczenie prywatnej pożyczki.

Warto pamiętać, ze wszystkie te ustalenia muszą zostać zawarte w umowie pożyczki.

Formalności przy pożyczce prywatnej

Najczęściej przy pożyczkach prywatnych ograniczane są do minimum. Ograniczają się one do podpisania umowy (konieczność jej podpisania warunkuje Kodeks Cywilny) oraz ustalenie zabezpieczenia pożyczki. Większość prywatnych pożytek zabezpiecza się wekslem. Podpisując go pożyczkobiorca, zobowiązuje się do spłaty długu. Weksel jest też dowodem, że każda ze stron zgadza się na warunki pożyczki i bierze na siebie odpowiedzialność z nią związaną. Zaleca się dokładne przeanalizowanie dokumentów formalnych i upewnienie się, że warunki pożyczki są jasne i zgodne z pierwotnymi ustaleniami, pozwoli to uniknąć dodatkowych problemów.

Zanim zaciągniemy takie zobowiązanie, warto również sprawdzić dokładne koszta pożyczki i od czego zależą.

Komu udzielane są pożyczki prywatne?

O warunkach udzielania pożyczek prywatnych decyduje sam pożyczkodawca, on również podejmuje decyzję, komu pożyczy pieniądze. Zazwyczaj warunki, które musi spełnić pożyczkobiorca, są bardzo liberalne. Na uzyskanie pożyczki prywatnej mają więc szansę osoby zadłużone, że złą historią kredytową, bez stałego zatrudnienia lub środków pozwalających na spłatę zadłużenia. Wynika to m.in. z tego, że prywatni pożyczkodawcy nie są w stanie zweryfikować swoich klientów w wielu bazach. Zazwyczaj nie sprawdzają pożyczkobiorcy nawet w ogólnodostępnych bazach dłużników np. KRD czy BIK.

Jeśli nie chcesz korzystać z pożyczki prywatne, sprawdź ofertę chwilówek bez BIK w firmie pożyczkowej.

Trzeba jednak pamiętać, że wnioski o prywatne pożyczki zawsze będą akceptowane. Jeśli nie spłaca się zobowiązania terminie, to nie otrzyma się kolejnej pożyczki. Co więcej, brak uregulowania prywatnego długu w terminie może mieć bardzo groźne konsekwencje, które będą się ciągnąć za pożyczkobiorcą przez długie lata.

Secured By miniOrange